fbpx
 

Diş Kaplama

klinik-post-modern-dental-kaplama-tedavi-icerik

Diş kaplama veya kaplama diş; dişlerin çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı veya estetik amaçla üstlerine değişik maddelerden yapılan restorasyonlara denilmektedir.  Diş kaplaması için bazı durumlarda dişlerden bir miktar aşındırmak gerekebilir. Aşındırma miktarı yapılacak kaplama protezin cinsine ve estetik beklentiye göre değişkenlik gösterir.

 

Diş kaplama işlemi uygulanırken, öncelikle diş hekimi tarafından dişin tamamı ya da gerekli bölümü için ölçüler alınır. Bu ölçülere göre; metal destekli porselen, zirkonyum, metal desteksiz porselen gibi maddelerden çalışmalar yapılır. Diş kaplama işlemi, 2-4 seansta yapılmaktadır. Tedavide ilk olarak dişler küçültülür ve ölçüler alındıktan sonra provalar yapılır. Diş kaplamasından sonra dişlerde bir süre sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet durumu yaşanabilir.

Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama

 

Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama ile dişlerin ön bölgesinde bulunan kötü görünümler düzeltilir ve estetik bir görüntü oluşturulur. Bir başka tedavi seçenekleri arasında ise lekelenmeler, çarpıklık ve orantısız dişleri orantılama ve düzeltme işlemleri yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama

 

Zirkonyum dioksit altyapısına sahip porselen diş kaplaması yöntemidir. Diş yüzeyine veya eksik diş bölgelerinde uygulanabilir. Diş eti uyumu iyidir. Ayrık veya az çapraşık dişlerde, dönük diş durumlarında, eski dolguların yapısının bozulması durumunda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyon çalışmalarında, arka gruptaki dişlerde köprü ya da kaplama sırasında ve ön gruptaki implant üzeri protezlerde estetik sonuçları sebebiyle zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir. Ayrıca başarılı gülüş estetik çalışmalarında da en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

 

[jr_instagram id=”7″]