fbpx
 

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı ‘Hollywood Smile’ olarak da bilinen çeşitli nedenlerle estetiği bozan diş ve dişetindeki farklılıkların hastanın ihtiyaçları ve yüz şekline göre doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan tedavi yöntemidir.

Tedavi öncesi alınan fotoğraflar üzerinde yapılan analizler ve laboratuvar ortamında hazırlanan modeller üzerinde yapılan 3 boyutlu çalışmalar, tedavi sonrasındaki durumun önceden belirlenebilmesi, kişiye özgü tasarımın yapılabilmesi açısından önemlidir.

Gülüş tasarımında aşamalar çok önemlidir. Bize daha tedavinin en başındayken, tedavi sonucunu görebilme fırsatı verir. Önemli olmasının diğer bir nedeni ise ön tasarımı gören hastanın beklentilerine göre tasarımda değişiklik yapılabilmesidir. Mock-up aşamasında; Wax-up modeli üzerinde laboratuvar tarafından hazırlanan silikon anahtar vasıtasıyla, tasarım dişlere uygulanır (Bu sayede aşındırma yapılan dişlerde tek seansta geçici restorasyonlarda takılmış olur). Kişi bu dişleri aynada görüp gerekli değişikleri isteyebilir. Hasta ve hekim tarafından gülüş tasarımında değiştirilmesi istenilen şekil, boyut, renk veya form not edilerek, laboratuvara iletilir.